אבני חן ופנינים לתכשיטים

אבני חן ופנינים הקסימו מאז ומתמיד את בני האדם ביופיין, בייחודן, בנצנוץ ובברק שלהן. כבר בחפירות ארכיאולוגיות באתרים קדומים נמצאו חפצים ותכשיטים המנוקדים ביצירות חן אלו של הטבע, וגם כיום, בעידן המודרני של המאה העשרים ואחת, יופיין וקסמן לא הועם. אבני חן ופנינים עדיין משמשים רבות בתעשיית התכשיטים, כמו גם בעיטור בדים לבגדי יוקרה, ובעיטור מגוון מוצרים נוספים.
 
על אבני חן
 
אבני חן הוא למעשה שם כולל מאוד לקבוצה גדולה ומגוונת של סלעים ומינרלים שונים, שהמשותף ביניהן הוא כי הן נושאות חן בעיני האדם (ומכאן שמן), ועל כן הפכו לשימושיות לצורכי קישוט.
 
בין אבני החן הידועות והמובהקות שבחבורה נמנות היהלום, הברקת, האודם והספיר. עם זאת, כאשר מדברים על אבני חן לתעשיית התכשיטים ולקישוט, לרוב כוללים בתוכן גם אבנים חצי יקרות שונות, פחות קשות מאלו שמנינו קודם, בזכות ערכן הוויזואלי והקישוטי הרב.
 
אבני חן ידועות נוספות: לשם (אופל), אחלמה, טורקיז, ענבר, אקוומרין, טופז, סיטרין ועוד.
 
פנינים: תעודת היכרות
 
את הפנינים בוודאי הכרתם לראשונה דרך המחרוזות החביבות על סבתא, בהן סדורות בשורה פנינים עגולות ומבהיקות בצבע לבן חגיגי. אולם התדעו מהו מקורן של פנינים אלו וכיצד הן נוצרות?
 
פנינים גם הן סוג של אבן חן, אולם זו אינה נוצרת במעבה האדמה, כי אם בים. ליתר דיוק, מקורן של הפנינים הוא בתוך צדפות. הפנינה נוצרת בתהליך טבעי כאשר צדפה מגורה על ידי טפיל או חומר כלשהו הנכנס לתוכה, ואזי היא מפרישה חומרים היוצרים לאט לאט את הפנינה בהצטברותם בתוך הצדפה.
 
בעבר לא היתה לבני האדם דרך להשיג את הפנינים המבוקשות והפופולאריות פרט לצלילה בים, תוך חיפוש צדפות בהן נוצרו אבני חן אלו באופן טבעי. הצלילה היתה עמוקה, ארוכה ולא אחת מסוכנת. יתרה מזאת, פעמים רבות היתה הצלילה המתישה גם עקרה, שכן נדרש לעתים זמן רב לאיתור צדפות ולחיפוש ביניהן, בטרם תימצא צדפה ובה פנינה מוגמרת ומוכנה. מכאן גם ערכן הגבוה של הפנינים באותה תקופה.
 
עם השנים המציאו בני האדם שיטה להתגבר על בעיות אלו, וזאת באמצעות יצירת פנינים מתורבתות. אלו עדיין נוצרות במעבה הצדפה, אולם הגירוי הגורם לצדפות להתחיל לפתח את הפנינה בתוכן נעשה באופן מלאכותי – וחסל סדר החיפוש המפרך אחרי הצדפות שבהן הלך התהליך באופן טבעי. הצדפות מגודלות בשבי, ועל כן קל יותר לשלות אותן בגמר התהליך. כצפוי, בשל היותן מלאכותיות, פנינים אלו זולות מאחיותיהן הנוצרות בטבע.
 
נערה עם עגיל פנינה

 


תפריט דף הבית