טיניטוס - רעש לבן באוזניים

כולנו מכירים את התופעה המרגיזה שמלווה אותנו לאחר שבילינו במועדון רועש או באירוע אחר שבו הושמעה מוזיקה בעוצמה גבוהה. מיד לאחר שאנו עוזבים את המקום אנו שומעים צפצופים באוזניים, שמלווים אותנו מספר שעות, שמקשים עלינו להירדם ובאופן כללי מאוד מטרידים ומעצבנים אותנו. עבור רובנו, צפצופים מרגיזים אלו נעלמים כלא היו לאחר מספר שעות, ובוודאי שאנו לא נדרשים לגשת למכון שמיעה בגינם.
אולם ישנם אנשים שנאלצים לחיות עם התופעה הזו 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. עבורם, לא מדובר בתופעת לוואי שנגרמת בעקבות חשיפה למוזיקה בעוצמה גבוהה. אנשים אלו סובלים מתופעה פיזיולוגית המכונה טיניטוס.
 
מהו טיניטוס?
טיניטוס (ובעברית: טנטון) היא תופעה המאפיינת שמיעת צפצופים / זמזומים מונוטוניים באוזניים, שלא מגיעים ממקור חיצוני כלשהו. התופעה נגרמת כתוצאה מפגיעה במרכיב הדיכוי של מערכת השמיעה. על פי נתונים סטטיסטיים, אחד מתוך 10 אנשים בוגרים (שהם כ- 10% - 17% מהאוכלוסייה) יסבול מטיניטוס בשלב כלשהו בחייו.
 
קיימים שני סוגי טיניטוס:
  1. טיניטוס פועם – שנשמע כפעימות לב.
  2. טיניטוס סובייקטיבי – שנשמע כצפצוף או כזמזום.
הטיניטוס אינו מסתכם בשמיעת צפצופים באוזניים. אצל מרבית האנשים הסובלים מטיניטוס, התופעה מלווה בדיכאון, חרדה, מתח, עצבנות, מחסור בשעות שינה, חוסר סבילות לרעשים, סחרחורות, כאבי ראש ועוד, המהווים פגיעה משמעותית באיכות החיים.
 
כיצד נגרם טיניטוס?
כאמור, טיניטוס נגרם כתוצאה מפגיעה במרכיב הדיכוי של מערכת השמיעה. כשמדובר בטיניטוס פועם, פגיעה זו יכולה להתרחש כתוצאה ממחלת אוזן חיצונית או תיכונה, התכווצות של שרירי החיך, בעיות בפרק הלסת, בעיית כלי דם בסמוך לאוזן או גידול באזור האוזן התיכונה או הצוואר, שמכיל כלי דם רבים.
כשמדובר בטיניטוס כרוני, הנמשך שנים ארוכות, הגורמים הם שונים ורבים: לקות שמיעה המתרחשת במקביל, חשיפה לחבלת רעש (פיצוץ) או לרעש כרוני (מפעלים רועשים), צליפת שוט (סוג של חבלת ראש או צוואר), תרופות שונות (כמו אספירין), גידול אקוסטי או מחלות אוזן שונות.
 
דרכי הטיפול בטיניטוס
בניגוד למה שאולי מקובל לחשוב, טיניטוס הוא אינו גזירה משמים, וניתן לטפל בבעיה באמצעות טיפול אצל רופא אף, אוזן גרון ובמכון שמיעה. להלן דרכי הטיפול הנפוצות:
 
  • טיפול בשיטת TRT – המשלב גירוי שמיעתי ותיקון ליקויי שמיעה, יחד עם טכניקות הרפיה ולעיתים גם תרופות הרגעה או תרופות המשפיעות על מחזור הדם. הטיפול מבוצע על ידי רופא אא"ג וגם עם קלינאי תקשורת לפעמים. בשיטה זו מטפלים גם בחוסר סבילות לרעש.
  • טיפול בשיטת CBT – המבוצע על ידי פסיכולוג, במטרה להביא לשינוי קוגניטיבי בעמדות כלפי הטיניטוס, וללא כל תרופות או גירויים למערכת השמיעה.
  • טיפול בסדנאות קבוצתיות - המשתמשות בטכניקות של הרפיה ודמיון מודרך, ומשולבות בדרך כלל בטיפולים בשיטת TRT או CBT.
  • טיפול בגישה המשולבת – שילוב בין טיפול רפואי, שיטת ה- TRT והגישה הקוגניטיבית. במסגרת טיפול זה גם מתאימים מכשיר שמיעה או מחולל קול במכון שמיעה, בהתאם לצרכיו הייחודיים של המטופל.
     
כמו כן, ניתן לטפל בטיניטוס בטיפולים משלימים שונים (כמו ביופידבק, תכשירים טבעיים, טיפולים הומיאופתיים וכו') או באמצעות תרופות פסיכיאטריות.
 
טיניטוס - סרטון באנגלית
 


תפריט דף הבית