רקמה ממוחשבת

רקמה היא אחת ממלאכות היד הוותיקות בהיסטוריה של המין האנושי. היא אפילו מוזכרת כבר בתנ"ך, בחמשת חומשי תורה: "ורוקם בתכלת ובארגמן בתולעת השני ובשש, ואורג". בשנים עברו זו היתה אמנות של ממש, וכל אישה למדה את אומנות הרקמה, ובילתה שעות פנאי רבות כשהיא שוזרת בחוט צבעוני דוגמאות רקמה מוכנות.
 
עם השנים הומצאו מכונות תפירה, ובהמשך גם נכנסו המחשבים אל התחום ליצירת רקמה ממוחשבת. אך על אף כי אנחנו חיים בעולם דיגיטלי וממוחשב, הרקמה לא פסה מן העולם ועודנה פופולארית – גם אם אופן הכנתה (בעזרת דוגמאות ממוחשבות) קל ומהיר מבשנים עברו, ואולי דווקא בשל כך. עבודות הרקמה עדיין מהלכות עלינו קסם ביופיין, בהקפדה לפרטים ובעבודה המדויקת. כך למשל תמצאו מטיילים החוזרים מנפאל עם עבודות רקמה על פי הזמנה על התיק, או פאטצ'ים רקומים של יחידות צבאיות המהדרות את תרמיליהם של החיילים – עבודות רקמה עדיין באופנה, כבר מזה אלפי שנים.
 
המעבר לרקמה ממוחשבת
 
רקמה ממוחשבת היא למעשה חיסכון בזמן ובכוח אדם – תוכנת המחשב מתרגמת את הנתונים לתבניות רקמה מוכנות, ושולחת אותן אל מכונת התפירה לביצוע.
 
התחום של רקמה ממוחשבת החל הלכה למעשה בתחילת שנות ה-80, עם הצגת התוכנה הראשונה למיני מחשב עבור יצירת דוגמאות רקמה שונות. בעשור הבא התחום התפתח והשתכלל במהירות, ובהתאמה עלויות הרקמה הממוחשבת – הן התוצרים והן הציוד הדרוש ליצירתה – ירדו והפכו לזמינים יותר. כך עלתה קרנה של הרקמה הממוחשבת.
 
כעת, כאשר הרקמה כבר לא היתה תלוית עבודת יד ממושכת וארוכה ועלותה היתה נוחה יותר, היא הפכה לפופולארית עוד יותר. כיום משמשת רקמה ממוחשבת הן למונוגרמות אישית על גבי מגבות, חלוקים וכן הלאה, הן ליצירת פאטצ'ים, הן לעיטור חולצות ומפות, ועוד ועוד שימושים רבים ומגוונים ביותר.
 
רקמה ממוחשבת הפכה גם לאהודה כתחליף להדפסה על מוצרים כמו כובעים, כיפות ותיקים. זאת בזכות כמה וכמה יתרונות המייחדים אותה על פני יצירת אותה דוגמא בעזרת הדפסת משי רגילה. אחד מהם הוא עמידותה של הרקמה, המאפשר את שימושה במוצרי טקסטיל, שאותם אנו נוהגים לכבס באופן תדיר.

רקמה איכותית נשמרת בכל הכביסות המרובות הללו, הן מבחינת צבעיה והן בתפירה ובשלמותה. שנית, רקמה נראית מרשימה יותר מהדפסה, ומושקעת יותר. זו הסיבה שעיטורים וכיתובים ברקמה הם פופולאריים מאוד על כיפות חגיגיות, לימי שבת ולאירועים. בנוסף, רקמה נוחה יותר ליישום על בד כשל מגבת, שאינו חלק – הדפסה של שם קטן בפינת המגבת לא תצא טובה כמו רקמת אותו שם, וכן גם תבלוט פחות. 

 
רקמה ממוחשבת באמצעות מכונה

 


תפריט דף הבית