רשלנות רפואית וחוק זכויות החולה

אנשים שבריאותם נפגעה כתוצאה מרשלנות רפואית לא ממהרים לנקוט צעדים משפטיים. פרט לעובדה שההתמודדות עם המצב הבריאותי החדש לא תמיד משאירה להם כוחות פיזיים או נפשיים להיכנס גם למאבק משפטי ארוך או ממושך, חלקם עדיין מטופלים על ידי אותו רופא או אותו מוסד רפואי שהתרשל בתפקידו, והם חוששים שהגשת תביעה רק תחמיר את המצב ותפגע בטיפול בהם. פעמים אחרות, המטופל נפטר כתוצאה מאותה רשלנות רפואית, ורק בני משפחתו הם שיכולים להגיש את התביעה. אלא שהגשת תביעה בזמן אבל קשה אף יותר.

אם גם אתם סוברים שנפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית (באבחון, בטיפול התרופתי שקיבלתם, בניתוח או בכל הליך רפואי אחר), כדאי שתדעו שמגיע לכם פיצוי. פיצוי כספי זה נועד לסייע לכם להשיב את המצב לקדמותו (ככל האפשר), או לחיות טוב יותר עם המצב החדש. במאמר הבא תוכלו ללמוד על הצעדים הכרוכים בהגשת תביעת רשלנות רפואית.
 
הסוגיה הכספית
רבים ממאנים להגיש תביעת רשלנות רפואית שכן הם חוששים מההוצאות הכספיות הכרוכות בתביעה. לכן, מומלץ קודם כל להיוועץ עם עו"ד המתמחה בנושא. עו"ד המתמחה ברשלנות רפואית יוכל לומר לכם האם יש בכלל טעם בהגשת תביעה: האם תוכלו להוכיח שאכן הרופא שטיפל בכם התרשל בתפקידו, שאכן נגרם לכם נזק כתוצאה מהתרשלות זו וששווי הפיצוי בגין נזק זה אכן שווה הגשת תביעה.
 
במידה ועורך הדין המליץ על הגשת תביעה, תצטרכו לשלם עבור חוות דעת של רופא מומחה (אחד או יותר), שיעיד שאכן הרופא שטיפל בכם לא נהג כפי שהיה צריך לנהוג וכתוצאה מכך נפגעה בריאותכם. לעיתים יש גם צורך בתשלום לחוות דעת של מומחה תעסוקתי או שיקומי, על אובדן כושר העבודה ופגיעה בעצמאות שלכם. פרמטרים אלו חיוניים לקביעת גובה הפיצויים. כמו כן, תצטרכו לשלם אגרת בית משפט, נסיעות, הוצאות משפטיות שוטפות ושכר הטרחה של עורך הדין.
 
ההליך הבירוקרטי
כל תביעת רשלנות רפואית מתחילה בחתימה על טופס ויתור על סודיות רפואית. עורך הדין שלכם יחתים אתכם על טופס זה ואז יבקש את התיק הרפואי שלכם הנוגע לטיפול שבו היתה הרשלנות, לכאורה. את התיק הוא יעביר לרופא מומחה שייתן את חוות דעתו.
 
חשוב שתדעו שבהתאם לחוק זכויות החולה הינכם זכאים לבקש ולקבל מהמוסד הרפואי שטיפל בכם העתק מלא של התיק הרפואי שלכם, הכולל את כל המסמכים הרלוונטיים: הפניות, צילומי רנטגן, CD ובהם ממצאי בדיקות, מרשמים לתרופות, דיאגנוזות ועוד. כמו כן, עליכם להמשיך ולתעד בעצמכם את המשך הטיפול הרפואי, כדי שתוכלו להציג בפני בית המשפט את הרצף הרפואי, החל מהטיפול הרשלני ועד להתגבשות הנזק. בנוסף, מומלץ שתתעדו בכתב או במכשיר הקלטה כלשהו את השתלשלות העניינים מנקודת מבטכם, כדי שלא תשכחו אף פרט עד למשפט, ותצרפו את המסמך הרפואי הרלוונטי לכל אירוע שתיעדתם.
כדי להוכיח את היקף הנזק שנגרם לכם, הקפידו לשמור את כל האסמכתאות הרלוונטיות להוכחת גובה הנזק: תלושי שכר לשכירים או דוחות כספיים לעצמאיים, קבלות על רכישת תרופות, אביזרים אורטופדיים, נסיעות וכו'.
 
סרטון מזעזע בנושא הפרת חוק זכויות החולה

 


תפריט דף הבית